Češi

1. dubna začala v Museu Kampa výstava fotografií Pavla Brunclíka s názvem Češi

Cesi

31.března 2011 v Muzeu Kampa (Sovovy Mlýny) byla slavnostně zahájena výstava fotografií  Pavla Brunclíka „Portrait Gallery, Češi“. Výstava, nad níž převzala záštitu předsedkyně Poslanecké sněmovny paní Miroslava Němcová, odkrývá netradiční výrazy špičky českého národa.  Osobnosti české kultury, vědy či sportovních odvětví se nechaly zvěčnit, aby jejich fotografie po skončení výstavy pomohly dobré věci. Vystavené fotografie např.  Václava Havla, Evy Jiřičné, Jana Třísky, Karla Schwarzenberga, Karla Sidona a mnohých dalších, budou vydraženy 2. června ve prospěch obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius, jejíž zakladatelky Helena Felix, Michaela Tůmová, Jiřina Turnerová a doc. Mudr. Petra Tesařová vydávají vzdělávací DVD pro vážně nemocné pacienty s cílem podat veškeré důležité informace o nemoci. Výtěžek z této dražby bude použit na vytvoření nových DVD zaměřených na další onkologická onemocnění, např. kolorektální karcinom.

„Komunikace nemoci lékaře směrem k pacientovi je klíčová pro psychický stav a úspěšnost léčení každého pacienta. Ne vždy jsou pacienti však schopni vše pochopit na místě. Proto Dialog Jessenius funguje s cílem rozšířit informovanost veřejnosti o závažných onemocněních a rizikovém chování“ říká Jana Singerová, předsedkyně představenstva obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius. „Proto jsme využili nabídky generálního sponzora výstavy firmy RSJ algoritmic trading, resp. p. Karla Janečka – zakladatele a ředitele firmy, abychom využili tuto výstavu k následné dražbě fotografií ve prospěch naší společnosti a hlavně pro navázání na úspěšné DVD o karcinom prsu pro další osvětu v oblasti zhoubných onemocnění, například rakoviny tlustého střeva, kde bohužel Česká republika zaujímá přední místo v celosvětovém žebříčku“ dodává paní Michaela Tůmová. Samotný autor, fotograf Pavel Brunclík, dodává „ Bylo mi ctí vytvořit portréty těchto osobností stejně jako vzdát se autorského honoráře za fotografie a knihu ve prospěch o. p. s. Dialog Jessenius.“

Výstava, která se konala v Muzeu Kampa do 5. června 2011, je doprovázena výpravnou knihou s životními příběhy fotografovaných osobností. Fotografie opatřil texty Pavel Kosatík, mj. držitel ceny Ferdinanda Peroutky.

 

------------------------------------------------------   konec   ---------------------------------------------------------------------------------

Kontakt pro média: Olga Kunešová, tel: 602 105322, email: olga.kunesova @bigfishco.info

Pavel Brunclík Narodil se 27. 10. 1950 ve Znojmě. V roce 1974 absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze, v letech 1974–1980 studoval režii a scenáristiku na katedře dokumentární tvorby FAMU, na katedře fotografie absolvoval rok mimořádného studia. Po ukončení studia externě spolupracoval s ČST. Od roku 1981 pracuje jako samostatný fotograf. V letech 1985–1992 působil převážně v zahraničí (Rakousko, Itálie) a věnoval se zejména reklamě. V tomto období vytvořil obrazovou část několika audiovizuálních programů: Palác v Kielcach, Polsko, 1985; Stroje pro 20. století, Rakousko, ČSR, 1985; Muzeum H. Sienkiewicze, Polsko, 1988;  Varšavský zámek, Polsko, 1988; a další. V posledních letech se věnuje převážně vlastním projektům. www.pavelbrunclik.com

Pavel Kosatík Narodil se 13. 6. 1962 v Boskovicích. Absolvoval Právnickou fakultu UK v Praze (1984). Pracoval jako nakladatelský redaktor (Československý spisovatel, Knižní podnikatelský klub, Kdo je kdo), redaktor a editor Mladé fronty Dnes (1992–1995) a zástupce šéfredaktora Reflexu (1995). Od té doby je (s výjimkou roku 2004, kdy působil jako vedoucí kulturní rubriky Hospodářských novin) ve svobodném povolání. Jako autor se zabývá hlavně novodobou českou historií. Spolupracoval mj. s časopisy Týden a Respekt, píše scénáře pro Český rozhlas a Českou televizi. Držitel Ceny Toma Stopparda, ceny Ferdinanda Peroutky aj.