PragueONCO 2018 - pacientský seminář

Ve středu 24. ledna se v Praze už po deváté uskutečnila odborná akce PragueONCO. Součástí programu byl i pacientský seminář, který organizuje Dialog Jessenius, o. p. s. Během dne zde vystoupila celá řada odborníků se zkušenostmi s léčbou onkologických pacientů, ale také Petr Koukal či Petr Havlíček.

Témata semináře pro více než padesát onkologických pacientů se týkala aktivního přístupu pacienta, léčby bolesti i léků obecně, důležitosti pohybu i správného stravování. Se svou osobní zkušeností se podělil Petr Koukal, český olympionik, který sám podstoupil léčbu rakoviny varlat.

„Rád nabízím svůj příběh jako inspiraci nebo motivaci pro další pacienty, kteří právě procházejí těžkým obdobím, stejně jako jsem to zažil já,“ uvádí Petr Koukal, který také zdůraznil, jak důležitá je prevence a samovyšetření.

Známý výživový specialista Petr Havlíček na semináři promluvil o smyslu výživy, pohybu a zdravého životního stylu v prevenci zhoubných nádorů.

„Znepokojuje mě, že počet onkologických pacientů narůstá. Znepokojuje mě, že jejich průměrný věk neustále klesá. Ale nerozumím tomu proč. Proč, když se stále více prokazuje, že jedním z hlavních spouštěčů je náš životní styl. A já osobně nechci, abychom se rozhodli měnit svůj životní styl a začali se lépe starat sami o sebe, až když je pět minut po dvanácté,” uvedl Petr Havlíček.

Odpoledne uzavřela ředitelka obecně prospěšné společnosti Michaela Tůmová, která přítomné seznámila s nedávno otevřeným Centrem informací pro onkologické pacienty.

„Centrum sídlí v areálu Fakultní nemocnice Motol v Praze a obrátit se na něj mohou pacienti v každé situaci a s každým problémem, který může během léčby vzniknout, ať už je zdravotního, sociálního či psychologického rázu,“ vysvětlila Michaela Tůmová a dodala, že 11. dubna se zde uskuteční den otevřených dveří za přítomnosti předních kapacit v oblasti onkologie. Pacienti sem samozřejmě mohou zavítat i během provozní doby centra nebo po předchozí dohodě v jiném termínu.

Více na www.ciop.cz

Galerie

Komentáře