Klobouk dolů 2017

Festival onkologické prevence a kultury pořádaný ve spolupráci s Projekt 35, o.p.s.

Dialog Jessenius a Projekt 35, dvě organizace zabývající se osvětou v oblasti rakoviny prsu, se rozhodly letos spojit a uspořádat 1. ročník festivalu onkologické prevence a kultury.

Hlavním tématem letošního prvního ročníku je kolekce fotografií studentů FAMU, která ukazuje onkologické pacientky v kloboucích tonak a odkazuje se tak k hlavní myšlence festivalu - Klobouk dolů před těmi, které to zvládají.

Dále jsou v rámci festivalu na programu akce pro onkologické pacientky, lékaře a zdravotní sestry.

Během života se některá z nás přihodí situace, která nás úplně vykolejí. Uhodí jako blesk z čistého nebe, následuje strach a bezradnost. Závažná diagnóza obrátí život naruby. Je to asi jedna z nejtěžších životních situací, se kterou se člověk musí vyrovnat. Zkušenost je nepřenositelná a i přes veškerou péči, pomoc a pochopení je v tom člověk sám.

„Můžeš si půjčit klobouk, nepůjčíš si nikdy cizí žal, cizíma ústy ještě nikdo nezpíval…“ zpívala Eva Olmerová.

Občanské sdružená PROJEKT 35 se snaží mladým pacientkám alespoň do určité míry zpříjemnit život. Připraví pro ně například módní přehlídku nebo focení s uměleckým fotografem s tím, aby na chvíli v roli fotomodelek zapomněli na to, co je trápí a trochu se odreagovaly.

Projektem „Klobouk dolů“ chceme symbolicky smeknout před všemi pacientkami, které nemoc statečně a s elegancí zvládají.

Marcela Svěráková
PROJEKT 35

 

Fotografové: Veronika Čechmánková, Richard Janeček, Jakub Ra 

Styling: Monina Nevrlá

Make-up: Make-up Institute Prague 

Klobouky: Tonak

Designéři: MIRO SABO, ONE DAY, CHATTY, LEEDA, LUKÁŠ KRNÁČ, VIVIEN BABICOVÁ, MICHAELA HRIVŇOVÁ, KRISTÝNA COUFALOVÁ, BOHEMPIA